Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy obejmuje trzy przedsięwzięcia na trzech różnych obszarach. Priorytetem każdego z nich jest zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego. Wartość planowanych inwestycji to łącznie 82 770 001,78 zł, a na ich realizację otrzymamy w sumie 47 760 545,47 zł, które zostaną przeznaczone na wybudowanie sieci światłowodowej na terenach śląskich gmin.

0
GMIN
0
MIEJSCOWOŚCI
0
ADRESÓW
0
PRZEDSIĘBIORSTW
0
KM SIECI

Cieszymy się, że dzięki pozyskanym środkom zwiększymy szanse mieszkańców na korzystanie z technologii światłowodowej i w ten sposób będziemy mogli przyczynić się do walki z występującym na tym obszarze zjawiskiem tzw. wykluczenia cyfrowego.

Niemniej istotna jest także poprawa dostępu do edukacji mieszkańców, którzy staną się odbiorcami przedsięwzięcia. Dążymy do poprawy komunikacji i wzrostu przedsiębiorczości wśród mieszkańców. Dodatkowo, szerokopasmowa sieć światłowodowa pozwoli na zmniejszenie różnic systemowych w dostępie i korzystaniu z Internetu pomiędzy osobami o różnym statusie społeczno-ekonomicznym.

Zgłoś swój dom do projektu

Poniższe dane są nam potrzebne do weryfikacji możliwości technicznych.

Sprawdź, czy znajdziesz się w zasięgu

Realizacja projektu “Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości na terenie obszaru 5.24.17.a”

Projekt “Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości na terenie obszaru 5.24.17.a” zakłada, że do 2027 r. inwestycją zostanie objętych 3566 gospodarstw domowych. W ramach projektu powstanie infrastruktura telekomunikacyjna zapewniająca dostęp do Internetu o przepustowości 1 Gb/s.

Przedsięwzięcie obejmuje miejscowości: Czernichów, Międzybrodzie Bialskie, Gilowice, Rychwałd, Jeleśnia, Korbielów, Krzyżowa, Pewel Wielka, Sopotnia Wielka, Przyborów, Lipowa, Twardorzeczka, Kocierz Moszczanicki, Łękawica, Okrajnik, Bierna, Łodygowice, Pietrzykowice, Zarzecze, Bystra, Juszczyna, Radziechowy, Wieprz, Ślemień, Pewel Ślemieńska, Żywiec, Międzybrodzie Żywieckie, Tresna, Krzyżówki, Mutne, Sopotnia Mała, Koszarawa, Leśna, Sienna, Słotwina, Kocierz Rychwałdzki, Łysina, Brzuśnik, Przybędza, Kocoń, Las, Pewel Mała, Przyłęków, Rychwałdek, Świnna, Trzebinia. Wartość inwestycji to 35 987 269,61 zł, a dofinansowanie z Funduszy Europejskich wynosi 21 653 595,93 zł.

Realizacja projektu “Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości na terenie obszaru 5.24.17.b”

Z kolei miejscowości: Laliki, Milówka, Nieledwia, Szare, Rajcza, Sól, Ujsoły, Złatna, Cięcina, Cisiec, Węgierska Górka, Kamesznica, Rycerka Dolna, Rycerka Górna, Sól-Kiczora, Zwardoń, Glinka, Soblówka, Żabnica są objęte projektem: “Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości na terenie obszaru 5.24.17.b”.

W ramach tej części inwestycji szansę na korzystanie z łącza światłowodowego otrzyma 2520 lokali mieszkalnych. Wartość tego etapu inwestycji to 31 466 184,56 zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 16 673 594,11 zł.

Realizacja projektu “Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości na terenie obszaru 5.24.02.61”

Projekt o nazwie: “Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości na terenie obszaru 5.24.02.61” obejmuje zasięgiem miejscowości: Kozy, Bujaków, Czaniec, Kobiernice, Porąbka, Hecznarowice, Zasole Bielańskie, Wilamowice, Buczkowice, Godziszka, Kalna, Rybarzowice, Bielowicko, Biery, Grodziec, Grodziec Śląski, Iłownica, Jasienica, Łazy, Mazańcowice, Międzyrzecze Dolne, Międzyrzecze Górne, Roztropice, Rudzica, Świętoszówka, Wieszczęta, Jaworze, Dankowice, Stara Wieś, Wilkowice, Bestwina, Janowice, Kaniów, Ligota, Zabrzeg, Bielsko-Biała, Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Bystra.

Dostęp do ultraszybkiego Internetu uzyska 2431 gospodarstw domowych. Wartość projektu to 15 316 547,61 zł, a dotacja otrzymana z Unii Europejskiej to 9 433 355,43 zł.

Aktualności